Kolike = bol u trbuhu uzrokovane razlicitim zelucano-crijevnim tegobama. Dakle kolike mozemo definirati kao iznenadne i brze pojave bolova u trbusnoj supljini (abdomenu). Konji su zbog svoje anatomske grade i funkcije probavnoga sustava predodredeni za kolike.
Do kolika moze doci zbog halapljivost pri uzimanju hrane moze ih izazvati i nedovoljno usitnjena hrana jedan od razloga zbog kojih redovno treba pregledavati zube konja. Kolike moze prouzrociti i hranjenje teze probavljivom hranom, tj. onom koja je podlozna bubrenju i vrenju te truljenju, a to su npr. psenica, jecam, kukuruz, pokisla i uvela trava, hrana koja je plijesniva, biljke koje sadrze alkaloide... Uz to kolike mogu biti uzrokovane naglim promjenama hrane i s davanjem vecih kolicina lako probavljivih ugljikohidratnih krmiva. Isto tako kod nekih konja kolike mogu uzrokovati i meteoroloski utjecaji npr. nagla promjena temperature, naglo zagrijavanje ili hladenje organizma pod utjecajem topline, odnosno hladnoce, kise, propuha ili bilo koje druge nagle promjene.
Neki od simptoma kolika:
- konj je izrazito nervozan
- ne jede ni pije ili u izrazito malim kolicinama
- okretanje glave u stranu tj prema stomaku
- struganje kopitima
- znojenje u mirovanju
- valjanje
- cesto lijeganje i ustajanje
- ubrzano istezanje tijekom mokrenja
- smanjenje rada probavnih organa...
Bitno je sto prije uociti i prepoznati znakove
kolike te konja odmah izvesti iz box-a i setati dok simtomi ne prestanu i te pratiti stanje konja i po potrebi pozvati veterinara.
Postoji vise vrsta kolika:
Plinovita kolika
Akutna neprestalna bol zbog pretjeranog proizvodnje plinova koji dolaze iz stomaka, sa znakovima znojenja, ubrzanim pulsom i tvrdim stomakom. Zvukovi koji dolaze iz stomaka su naglaseni i visoki. Konj cesto mokri a ima i stolicu. Nacin na koji dolazi do nje je zbog toga sto hrana fermetira u zelucu. Desava se najcesce konjima koji jedu previse zitarica, koncentrata ili konjima koji se naglo puste na pasu a na to nisu navikli.
Spazmoidna kolika
Najcesci oblik kolike, u vecini slucajeva blaga i kratkaog trajanja, napad obicno traje nekoliko sati. Najcesca je u mladih konja. Periodi veoma jake boli u stomaku su isprekidani sa normalnim stanjima. Za vrijeme bolnih perioda puls se ubrzava do 70 otkucaja u min i konj se ucestalo pogledava prema stomaku te ga pokusava gristi. Najcesci simptomi su znojenje, nemir i tvrdi stomak.
Opstruktivna kolika
Opstrukcija zeluca i mehanicke opstrukcije tankog i debelog crijeva uzrokuju akutnu bol. Konj brzo pada u sok zbog ispustanja toksina u organizam. Puls se naglo ubrzava i na toj razini ostaje usprkos
tretmanu. Bjeloocnica poprima prljavo crvenu boju a u ranim fazama tjelesna temperatura se povisuje. Intezitet boli se povecava sve do smrti. Moze nastati u zelucu zbog prejedanjem sa suhom hranom
npr. orasastim plodovima ili jos gore rezancima secerne repe koji nabubre u stomaku. Kao posljedica
tumora, zapetljajem crijeva, zacepom u tankom ili debelom crijevu. Torzija je jako rijetka ali moguca kod konja sto isto tako uzrokuje ovu vrstu kolike kao konstantna prehrana sijenom lose kvalitete. Migrirajuci crijevni paraziti putuju i ostecuju male zilice koje opskrbljuju zeludac krvlju. To ometa normalne ritmicke kontrakcije zeluca tako da se plinovi nagomilavaju pritiscuci stijenke zeluca i uzrokuju bol.
Parazitna kolika
Je masivna navala crijevnih parazita, ovaj oblik moze izazvati proljevi anemiju te gubitak na tezini.
Savjeti za smanjene rizika pojave kolika:
- pridrzavanje svakodnevne rutine hranjenje, napajanja kretanje te odmora
- hranjenje kvalitetnom hranom
- redovito pregledavati sjeno da se nije slicajno upljesnilo
- ne davati velike kolicine koncentrata u jednom obroku
- osigurati dosta svakodnevnog kretanja
- osigurati svjezu i cistu vodu
- izbjegavati nagle promjene u nacinu prehrane i rada konja jer bilo kakav stres poveca rizik
Imajte u vidu da kolike u nekim slucajevima imaju i smrtne posljedice...