Konji
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Konji

....hrani ga ko` brata.....teraj ga ko` vraga....
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Petra

Petra


Broj postova : 378
Join date : 29.11.2008

DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov Empty
PostajNaslov: DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov   DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov Icon_minitime5/12/2008, 16:44

Vecina danasnjih divljih konja su u biti potomci domacih konja koji su pobjegli svojim vlasnicima, jedini pravi divlji konj danasnjice je Divlji konj Przewalskog. Divlji konj Przewalskog jos je poznat kao Azijski divlji konj, Kertag i Taki. Przewalski je jedan od tri primitivna tipa konja za koje se tvrdi da su temelj danasnjih pasmina konja i jedini koji je prezivio u svojoj originalnoj formi. U slobodnoj prirodi je nestao prije mnogo godina, a od 1950 godine uspjesno se uzgaja u zatocenistvu. Zahvaljujuci zauzimanju nekih zooloskih vrtova i projektima koje su provodili divlji konj Przewalskog je sacuvan od istrebljenja.

Przewalski je konj teske grade, visine oko 1.30m do 1.40m. Boja ima varira od svjetlo smede preko sviosmede do tamnosmede, po sredini leda najcesce imaju crnu prugu, a po nogama imaju pruge kao zebra. Njuska im je uvijek svjetlije boje. Griva im stoji uspravno i raste do usiju, te nikada nemaju cupicu koja pada naprijed. Rep im je takoder drugaciji od repa domacih konja, kod domaceg konja dlake repa rastu od vrha repa prema dolje, dok kod Przewalskog dlake rastu kao kod magarca te one koje rastu od vrha repa su krace, a duze dlake pocinju rasti nize na repu. Jos jedna od razlika je da Przewalski ima 66 kromosoma dok domaci konji ima 64. No ako se kriza s domacim konjem zdrijebe ima 64 kromosoma.

Fosili i pecinski crtezi iz kamenog doba potvrduju da je u to virjeme i u Europi postojao slican divlji konj, medutim u 19-tom stoljecu zivio je samo u udaljenim stepama na podrucju izmedu Mongolije i Kine. 1879. godine na Tachin Schara Nuru planini u blizini ruba pustinje Gobi ruski istrazivac Nikolaj Mihajlovic Przewalski naisao je na divlja krda ovih mongolskih konja. Vec tada je ovaj konj bio prilicno rijedak, tako da su ga slijedece ekspedicije tjednima trazile stepama. Kirghizi su ga lovili do istrebljenja, a koristili su njegovu kozu i meso. Na izvorima vode i pasnjacima goveda i domaci konji bili su im velika konkurencija, te je divlji konj Przewalskog sve vise potiskivan prema udaljenijim pustinjskim predjelima u kojima su jedva prezivljavali. 1926. godine je zabranjen lov na ove divlje konje, no zbog jakih zima i slijedecih godina sve vise se smanjivala populacija ovih konja.

Desetak godina nakon otkrica uhvaceni su prvi primjerci i dovedeni u Europu. 1901. godine engleski grof od Bedforda organizirao je ekspediciju u kojoj je uhvacena 51 zivotinja od kojij je sedmomjesecno putovanje prezivjelo samo 28 primjeraka. Dvanaest konja je grof ostavio za svoj vrt, dok su ostali raspodjeljeni u njemacke i sjevernoamericke zooloske vrtove. Po dva primjerka su otisla u Halle, Berlin, Gooilust u Nizozemskoj, London, Manchester te su dva otpremljena u New York odakle su kasnije prebaceni u Cincinnati, jedan primjerak je otpremljen u Paris dok su posljednja tri ostala u Hamburgu. Vecina danasnjih konja koji se uzgajaju u zooloskim vrtovima su potomci ovih konja. U zooloskim vrtovima populacija ovih konja se polagano povecavala do pocetka Drugog svjetskog rata tokom kojega su mnogi zooloski vrtovi bili unisteni, te je 1945. godine na zivotu ostalo samo 31 primjerak ovog konja. Zahvaljujuci novim uzgojnim tehnikama od 1950. godine populacija Przewalskog se postepeno povecava te danas broji oko 800 konja.

Uzgajanje Przewalskog u zatocenistvu nije bilo jednostavno, u vecini slucajeva zivotinje nisu imale dovoljno prostora i trave te izmedu zooloskih vrtova nije bilo dovoljno razmjene pastuha pa se cesto desavalo da pastusi skacu na svoje potomke. Da bi se to izbjeglo od 1960. godine zooloski vrt u Pragu vodi maticnu knjigu o uzgoju u koju se upisuje rodenje svakog zdrijebeta da bi se izbjeglo krizanje blisko srodnih grla. Zbog zivota u zatocenistvu kroz dugi niz generacija divlji konj Przewalskog genetski se razlikuje od svojeg pretka. Zbog skucenog prostora u kojem obitavaju doslo je do promjena u gradi tijela. Misici nogu su oslabili te oni nisu u stanju dugo galopirati kao nekada, pastusi se vise ne bore za prevlast, promijenili su se i zubi posto je hrana u zooloskim vrtovima puno meksa, ponasanje tokom parenja se promijenilo, zdrijebad se cesto rada van sezone razmnozavanja u prirodi, cime se njihovi izgledi za prezivljavanje u ostroj mongolskoj klimi znatno smanjuju. Da ne spominjemo da su ti konji izgubili strah od ljudi koji ih je uz brzinu nekada od njih spasavao. Povecana je i opasnost od inbreedinga zbog malog broja uzgojenih zivotinja cija je genska raznolikost ogranicena.

U svojoj pradomovini Aziji bio je skoro istrebljen, danas u zatocenistvu postoji toliko cistokrvnih zivotinja da je moguce njihovo ponovno naseljavanje u prirodi. 1985. godine Svjetska organizacija za zastitu vrsta (IUCN) okupila je 25 strucnjaka iz cijelog svijeta da bi organizirali sto sigurniji povratak Przewalskog u Mongoliju. Zbog hladnih mongolskih zima nije moguce konje samo prebaciti u njihovu domovinu, te je odluceno za postupno prilagodavanje u polurezervatima. Velika stepska podrucja s maksimalno slicnim klimatskim uvijetima su ogradena. Tu konji borave oko godinu dana, a za to vrijeme ih putem mikroodasiljaca promataju strucnjaci. Prvi konji su prije desetak godina dovedeni u jedan takav polurezervat u nacionalnom parku Gobi-B.
Vise o njima mozete naci na ovim linkovima:

http://www.imh.org/imh/bw/prz.html

http://www.ansi.okstate.edu/breeds/horses/przewalski/

http://www.treemail.nl/takh/


DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov PrzewalskiHorse
Ove dvije fotke przewalskog sam uslikala u zagrebackom zoo negdje pocetkom 6mjeseca
DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov DSCN4550_resize
DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov DSCN4551_resize
[Vrh] Go down
Silencia

Silencia


Broj postova : 34
Join date : 30.11.2008
Age : 32
Lokacija : Zagreb

DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov Empty
PostajNaslov: Re: DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov   DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov Icon_minitime7/12/2008, 22:42

evo par fotki s interneta


DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov Ph1


DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov Takh


DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov A7F1C6CF-AB93-77F9-000A5FB4E8B95EDA_1


DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov Przewalski%20Horses




DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov Przewalskis-horse



DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov Fjord
[Vrh] Go down
http://www.noina-arka.hr
 
DIVLJI KONJ PRZEWALSKI - Equus caballus przewalskii przewalskii Poliakov
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Arapski konj
» CAMARGUE – „BIJELI KONJ MORA“
» Trakener ili istocno Pruski konj

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Konji :: Općenito :: Pasmine konja-
Forum(o)Bir: