Konji
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Konji

....hrani ga ko` brata.....teraj ga ko` vraga....
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Kontraindikacije za terapijsko jahanje

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Petra

Petra


Broj postova : 378
Join date : 29.11.2008

Kontraindikacije za terapijsko jahanje Empty
PostajNaslov: Kontraindikacije za terapijsko jahanje   Kontraindikacije za terapijsko jahanje Icon_minitime10/12/2008, 14:16

Kod primanja jahaca u program prva predostroznost mora biti provjera smije li jahac jahati, odnosno treba li posebno paziti na njega zbog njegove dijagnoze. Potrebno je procitati nalaze ortopeda, fizijatra i lijecnika, te se konzultirati sa istima ako je potrebno. Iako u HR tesko da ce vam itko od navedenog medicinskog osoblja biti od neke koristi jer ih vecina ni pojama nema koje su indikacije, a koje kontraindikacije za TJ
Jahanje je zabranjeno - kontraindicirano:
- ako jahanje uzrokuje pogorsanje jahacevog stanja i/ili se javlja bol.
- bit terapijskog jahanja je povezanost covjeka i konja. Ako je ova interakcija stetna za jednu ili drugu stranu, to je kontraindikacija.·
- ako se ne moze osigurati potrebna specijalna oprema za pojedinog jahaca. Upotrebom nepravilne opreme mozemo mu nastetiti.
- jahacu treba reci da je pad s konja potencijalna opasnost, a za osobu s invaliditetom taj pad moze biti puno stetniji nego za fizicki normalnu osobu; postujte odluku osobe da se ne izlaze tom riziku
- ako postoje nestabilnosti ili izrazene abnormalnosti kraljeznice: iskrivljenja, akutna hernija diska, nestabilnost kraljeznice koja se prepoznaje po slabom misicnom tonusu, nemogucnost zadrzavanja polozaja glave kod jahanja - glava i vrat se jako micu, sto moze dovesti do ozljeda
- atlantoaksijalna nestabilnost: stanje nestabilnosti vratne kraljeznice koja se javlja kod nekih osoba s Downovim sindromom. Vidi se na rendgenskim slikama kod djece starije od 3 godine. Od lijecnika traziti
potvrdu da osoba s
Downovim sindromom nema atlantoaksijalnu nestabilnost.
- fuzija ili fiksacija kraljeznice: TJ je kontraindikacija dok kosti ne srastu, ali i ako nema dovoljno pokreta da bi se tijelo prilagodilo pokretima konja
- iskrivljenja kraljeznice: ako su jaka (preko 30%), preporuka ortopeda
- artrogrvposis imperfecta: ako kontrakture zglobova sprecavaju siguran polozaj
- Coxa artrosis - automatska kontraindikacija
- djelomicno i potpuno iscasenje kukova: veliki oprez!!!!!!
- nedostatak dijela lubanjske kosti: ako jahaca kaciga ne pruza pokrivanje dijela bez
kosti, jahanje je kontraindicirano

- Hidrocefalus - nosenje santa - cjevcice koja odvodi suvisan likvor: ako nema pogodne kacige koja
ne vrsi pritisak na sant, ako se javljaju simptomi
disfunkcije santa.
- Osteoporoza: srednja do jaka i/ili prijasnji prijelomi kostiju su kontraindikacija
- Osteogenesis imperfecta - bolest krhkih kostiju - kontraindikacija u slucaju srednje do jake bolesti, iskrivljenja kraljeznice i prijeloma kostiju.
- neuromuskularne bolesti: ako se umor ili bol pojaca, TJ je kontraindicirano
- misicna distrofija: ako se javlja prevelik umor, ako je nestabilnost trupa prevelika da bi se mogao osigurati dobar polozaj
- epilepsija: napadaji s velikim gr
cenjima misica ili potpunim nestankom tonusa -ne stavljati
na konja ako je bilo napadaja unutar zadnjih 6 mjeseci. Obavezno uzimanje lijekova
- s
pina bifida: ako ne mogu sjediti a da se ne javlja velika lordoza ili kifoza; pogorsanje simptoma; Chiari II malformacija,pogorsanje nakon operacije Mvelomeningocele, hidromvelia
- ozljede kraljeznice: ozljede iznad T-6, poseban oprez zbog mogucnosti pojave dekubitusa
- mo
zdani udar: nekontrolirani epilepticki napadaji, aneurizma, angiom ili tromb alergija na konjsku dlaku, prasinu i slicno,sto se javlja u okruzenju stale
- amputacije: ako je amputiran dio zdjelice
- poremecaj paznje sa hiperaktivnoscu: ako je jahaca nemoguce kontrolirati u potencijalno opasnim situacijama (ne cekati da stvarno dode do opasnih situacija)
-
razna ponasanja koja ukljucuju:preveliku pobudljivost, ozljedivanje sebe, drugih i konja ili bilo sto drugo opasno za osobu ili okolinu; ucinak nekih lijekova
-
tumori: ako uzrokuju promijene u tijelu koje su potencijalno opasne, npr. povecanu sklonost lomu kostiju
-
dijabetes: simptomi van medicinske kontrole (kad osoba ne slijedi upute o prehrani i ponasanju), poseban oprez zbog mogucih ozljeda koze i teskog zarascivanja
-
kardiovaskularni problemi: ako srce ne moze podnijeti pojacan rad, morate biti u stanju pratiti stanje dok je jahac na konju
-
hemofilija: ako je jaka(<1% faktor), povijest krvarenja
- debljina: kontraindicirana ako utjece na sigurnost i ugodu konja, ako osoblje nije u stanju sigurno izvrsiti pojahivanje i sjahivanje
- otvorene rane na dijelovima gdje se vrsi pritisak za vrijeme jahanja; ako jahanje stvara rane
-
umor - ako je jahac dugo umoran nakon jahanja i to ga ometa u inace uobicajenom funkcioniranju
- akutna stanja kod progresivnih oboljenja - misicne distrofije, multiple skleroze
- ako je dijete mlade od dvije godine, jahanje je potpuno zabranjeno, s od dvije do cetiri godine starim djetetom smije raditi samo fizioterapeut koji ima dodatnu edukaciju za hipoterapiju. Tako mala djeca su nezrela neuroloski i fizicki (kosti jos nisu dovoljno okostale) i ne mogu reagirati na podrazaj i tako se prilagoditi pokretima konjskog tijela te se ne moze ocekivati pozitivan ucinak.
[Vrh] Go down
Dada

Dada


Broj postova : 27
Join date : 02.12.2008
Age : 62
Lokacija : USA

Kontraindikacije za terapijsko jahanje Empty
PostajNaslov: Re: Kontraindikacije za terapijsko jahanje   Kontraindikacije za terapijsko jahanje Icon_minitime10/12/2008, 15:51

Prekrasno srocen post Very Happy , a ono sto je najljepse je da mi nije bilo dosadno citati, a nacitala sam se raznih spiskova te vrste do sada...sistematski, jednostavno i razumljivo...
Predpostavljam da, kao rezultat rastuce popularnosti programa TJ, mnogi dolaze u iskusenje da osobu s posebnim potrebama sto prije posjednu na konja i omoguce terapijski program zainteresiranima iz svoje sredine.
U krajnjem svatko odgovara za svoje postupke, ali bas zato, ne bi trebalo nikoga dovesti u situaciju da se pravda "Zelio sam samo pomoci...", kad postoje izvori informacija poput ovog Petrinog teksta (i svih ostalih Smile )
Imati uvid u lijecnicku dokumentaciju, obavijestiti lijecnika o primjeni programa TJ i traziti misljenje i preporuku (po mogucnosti), ili bar potvrdu da ne postoje kontraindikacije - to je temelj ozbiljnog i kvalitetnog programa.
Znam da ljecnici cesto okrenu ocima na spomen TJ , zbog vlastite needuciranosti ili straha da ne sudjeluju u nedovoljno istrazenim progamima ( i eventualno odgovaraju za posljedice necijeg sto ne poznaju)...ali do sada su se stvari morale promjeniti na bolje...jos prije 4 godine sam uspjevala dobiti taj potpis od ljecnika, pa onda nije nemoguce ni sada. Roditelji koji zele dijetetu omoguciti TJ su ti koji komuniciraju s ljecnikom, a na voditelju je da omoguci pisanu informaciju o kontraindikacijama i tako pomognu ljecniku u odluci da potpise trazene formulare....
[Vrh] Go down
http://www.spiritequestrian.org
Petra

Petra


Broj postova : 378
Join date : 29.11.2008

Kontraindikacije za terapijsko jahanje Empty
PostajNaslov: Re: Kontraindikacije za terapijsko jahanje   Kontraindikacije za terapijsko jahanje Icon_minitime10/12/2008, 16:19

Da meni cesto dolaze roditelji s jako malom djecom 1 do 3 godine i jednostavno ih se ne usudim sjesti na konja jer nisam sigurna da li ce im pomoci ili bi moglo jos i pogorsati stanje. Npr prosli mjesec me zvala zena koja ima djete od 1 ipol godine i to djete ima problema s ravnotezom. Iskreno moje znanje nije toliko da bi mogla ukljuciti to djete na terapiju, a nitko od doktora ili sl. osoblja ni meni ni toj zeni nije znao reci da li bi jahanje pomoglo ili odmoglo tom djetetu. Pa s obzirom na dob djeteta i razvoj kostiju rekla sam joj ono sto mislim, a to je da posto su kosti tako malog djeteta jos izuzetno mekane i osjetljive po mom misljenju ne bi bilo nekih poboljsanja u ravnotezi vec bi samo moglo skoditi. Mislim da je to djete premaleno za jahanje opcenito i da je 100% zdravo jer ionako nemoze pravilno sjesti na konja. Cak i naj manji i najuzi konj je za tako malo djete presirok i smatram da bi bilo kakvo forsiranje jahanja u toj dobi dovelo do problema u kukovima tog djeteta. Pa sad ako sam u krivu molim da me se ispravi
[Vrh] Go down
Dada

Dada


Broj postova : 27
Join date : 02.12.2008
Age : 62
Lokacija : USA

Kontraindikacije za terapijsko jahanje Empty
PostajNaslov: Re: Kontraindikacije za terapijsko jahanje   Kontraindikacije za terapijsko jahanje Icon_minitime26/12/2008, 05:38

Ma nije da te ispravljam, samo iznosim svoje iskustvo...mozda gresim, ali moram priznati da jesam uzimala i jaako malu djecu u program...U MOGU cak i u suradnji s fizioterapeutom koji je pozdravio uspjesno oslobadjanje od spazama djeteta koje smo postavili na ledja siroke kobile mekog i laganog hoda, ali u dobrom ritmu...a ovdje sada sam uzela dijete s dijagnozom koja je ukljucivala spazme , zaostajanje u razvoju, i svu silu poremecaja funkcija organizma na koje TJ i nema uticaj....Curica je bila nepune 2 a sad je nepune 4 godine. Na pocetku nije sjedila samostalno, nije nista drzala u rukama, komunicirala samo smjeskom ili placem...Radimo s njom vec pune dvije godine, gotovo bez prestanka, jedan do dva puta tjedno...
Roditelji kazu da je to jedina terapija na koju mala Cella pristaje i raduje se...
Trenutno je na kemoterapiji, steroidima, te svaka dva tjedna joj potpuno mjenjaju krv....
Doktori se ne mogu nacuditi da ona napreduje, nekim svojim tempom, ali razvila je vokalizaciju i povremeno koristi kratke rijeci, pokazuje rukom sta hoce, drzi dizgin, sjedi sama, smije se glasno i guguce, na trazenje tapsa konja i grli ga,uziva u igri ljeganja i dizanja pomocu trbusnih misica kad sjedi na konju....a u redovnom zivotu puza i sprema se podici na noge...Iskreno vjerujem da ce hodati vec ovo ljeto, a nadam se da je i jahanje tome doprinjelo...
Inzistirala sam da obavjestavaju ljecnika o tome sta radimo i da nas upozore ako smatraju da je previse opterecujemo...ali - odgovor je samo nastavite to sto radite...

Kad se spominju kukovi, naravno da sam jako oprezna, cesto koristimo sjed na strani da izbjegnemo nelagodu ako slutimo da ju mozemo izazvati klasicnim sjedanjem na konja, ali i nogice na vratu konja su dobar pocetni stav...dobro je imati dobru podsedlicu koja omogucuje te polozaje...eto da ne kazete da zanemarujem ovaj forum Smile
Svim clanovima svako dobro u ovo Bozicno vece i poziv da sudjelujete, ako vam je terapijsko jahanje interes ili orjentacija na forumu pri stranici www.terapijsko-jahanje.com
[Vrh] Go down
http://www.spiritequestrian.org
Petra

Petra


Broj postova : 378
Join date : 29.11.2008

Kontraindikacije za terapijsko jahanje Empty
PostajNaslov: Re: Kontraindikacije za terapijsko jahanje   Kontraindikacije za terapijsko jahanje Icon_minitime26/12/2008, 15:29

Znam Dada ali za tako nesto prvo trebas imati educirani tim sto tu bas i nije slucaj, nazalost kod nas je sve to krasno i bajno ali samo na papiru. Na papiru u udruzi imamo sve redom sto treba od 12 volontera, fizioterapeuta, soc. radnika psihologa itd da ne nabrajam sta sve... A realna situacija je "malcice" drugacija. Zadnje 3 god o tim konjima, terapiji i svim korisnicima ( kojih na dane bude i preko 20) brinemo se samo Marijana (koja je nedavno napunila 16 god) i ja, s tim da kad mi nismo gore ekipa iz doma ih pusti vani i nahrani. Nesto s nekom manjom djecom sam radila na princip sujahanja, ali moje znanje nije toliko da bi mogla sa sigurnoscu definirati da li ce tako malom djetetu to pomoci ili odmoci uvijek imam neke dileme po tom pitanju, a ne bi htjela riskirati pa da na kraju ispadne gore nego sto je bilo. To nisu stvari za zaj... kad su u pitanju fizicki problemi djeteta. Dok recimo imala sam dosta djece s mentalnim problemima pocevsi od hiperaktivnosti preko down-a pa nadalje tu mi Leo super pomaze jer se ti klinci puno lakse opuste uz djete i s njim jako brzo sjednu na konja i vec nakon par dolazaka vecina ih se odluci i za samostalno jahanje. Tvoj forum o tj redovno citam i ima zanimljivih, edukativnih i kvalitetnih tekstova ali kao sta sam ti rekla na pp ne zelim se upustati u neka nepotrebna prepucavanja s ljudima koji su u tome cisto da bi bi sebe exponirali, a zadnja stvar su im korisnici koji dolaze...na zalost cast izuzetcima ali u globalu to je nasa realnost
[Vrh] Go down
Dada

Dada


Broj postova : 27
Join date : 02.12.2008
Age : 62
Lokacija : USA

Kontraindikacije za terapijsko jahanje Empty
PostajNaslov: Re: Kontraindikacije za terapijsko jahanje   Kontraindikacije za terapijsko jahanje Icon_minitime26/12/2008, 23:32

Slazem se Petra, i ako i postoji i zrno sumnje da se moze skoditi, svkakako da se ne treba upustati u experimente...
Bad news...stranica terapijsko-jahanje.com se srusila....
Nisam paranoidna i vjerujem da ce se moci podici opet...
Razumijem da ti se gadi moje prepucavanje s djecom iz MOGU, ali ne mogu si pomoci....ne mogu ignorirati sto vidim da se tamo desava...tim vise sto sam shvatila da neki cudni ljudi i djeca grade svoju slavu pljujuci po meni i mom dosadasnjem radu....malo je tesko biti mudar i ne reagirati na to...
Ali , svjedeno skupilo se interesantnih tekstova o svemu i svacemu i skupili se neki dragi ljudi...pa se nadam da cemo nastaviti, a ti i drugi birajte za citanje ono sto je zanimljivo...gadosti ostavite,a Admin ce ih obrisati kad naidje....
santa santa santa Pusa i sretan Bozic svima!
[Vrh] Go down
http://www.spiritequestrian.org
Sponsored content





Kontraindikacije za terapijsko jahanje Empty
PostajNaslov: Re: Kontraindikacije za terapijsko jahanje   Kontraindikacije za terapijsko jahanje Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kontraindikacije za terapijsko jahanje
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Indikacije za terapijsko jahanje
» Preponsko jahanje
» Western jahanje

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Konji :: Općenito :: Terapijsko jahanje-
Forum(o)Bir: